Orlik grubodzioby

Orlik grubodzioby

Łac. Aquila clanga


Niekiedy gatunki orłów są tak do siebie podobne, że niełatwo je odróżnić. Dotyczy to wyjątkowo orlika grubodziobego. Jest on bardzo mocno podobny do orlika krzykliwego. Odznacza go jedynie tonacja brązowego ubarwienia. U orlika krzykliwego ubarwienie jest jaśniejsze, szczególnie na potylicy i brzuchu.

ROZMNAŻANIE
Gody odbywają się w większości w pierwszej połowie kwietnia, to daje okazje do widowiskowych lotów parami w pobliżu gniazda, które jest ukryte w koronie drzew, nieraz na wysokości 25 m. Pary Orlików powracają do tego samego gniazda przez kolejne lata. Każdego roku odnawiają swoje stare gniazdo, co w końcu prowadzi do uzyskania wspanialej solidnej konstrukcji. Średnica gniazda wynosi 1m, głębokość takich samych wymiarów czyli 1m. Inne gatunki ptaków drapieżnych postępują w ten sam sposób. W maju, w ciągu 2 -3 dni samica znosi dwa jaja w kolorze brudno – białym, z plamkami o kolorze ochry lub brązowymi. Jajko Orlika grubodziobego posiada 6.75 cm długości , a oprócz tego 5.4 cm średnicy. Samica zaczyna wysiadywać już po zniesieniu pierwszego jaja, rzadko pozwala na to by samiec jej pomagał w wysiadywaniu albo ja zastępował. Po sześciu tygodniach, w odstępach dwudniowych lub trzydniowych, rozpoczynają się wykluwać pisklęta. Młodsze pisklę zazwyczaj ginie, rodzice zatem poświęcają się zupełnie starszemu poprzez 63-65 dni. Młode zostaje w towarzystwie rodziców dosłownie po opuszczeniu gniazda. Dorosłym , a ponadto zdolnym do rozrodu staje się dopiero w wieku 5 lat.

 

 

Galeria zdjęć 

Dane hodowlane 

 

WYSTĘPOWANIE
Orlik grubodzioby jest mieszkańcem wschodnich regionów Europy, południowej Syberii , a dodatkowo Dalekiego Wschodu, do których przybywa wczesną wiosną z miejsc w których zimował czyli z Egiptu, z Azji Mniejszej oraz dodatkowo z Azjatyckiego Południa. 
WYGLĄD
Upierzenie dorosłych osobników Orlików grubodziobych jest jednolicie brązowe. Wierzch głowy, kark oraz brzuch są nieco jaśniejsze. Zasadnicze pióra ogona są białe lub białawe. Młode orliki są brązowoszare. Ich skrzydła są ozdobione czterema lub pięcioma rzędami białych plamek. Widoczne z daleka zlewają się i tworzą jasne plamki. W ciągu lat plamki te zanikają, aż całkowicie zanikają w wieku dojrzałym. Za pomocą lornetki możemy ujrzeć, że skrzydła Orlika grubodziobego, których rozpiętość wynosi od 160 do 180 cm, kończą się siedmioma lotkami, które są dobrze widoczne w trakcie szybowania. Inne orły latają w ten sam sposób, z wyjątkiem orła przedniego, u którego widać jedynie 5 lotek. Orlik grubodzioby utrzymuje krawędź atakującą swych skrzydeł prosto, co jest możliwe do zauważenia dosłownie z przodu. Orlik grubodzioby jest gatunkiem chronionym.

Filmy

https://youtu.be/OEYv-WvU-7w